Değerli Oyuncu Kemal Sunal’ın Bilinmeyen Yönleri

Kemal Sunal’ın Bilinmeyen Yönleri

Değerli oyuncumuz Kemal Sunal hepimizin hayatında önemli bir yer alır. Onu yeni tanıyanlar ve onunla yaşlananlar şeklinde ikiye ayrılabiliriz belki ama onunla gülenler olarak kocaman bir ülkeyiz.

İşte aramızdan ayrıldığı günden beri çok özlediğimiz Usta Sanatçı Kemal Sunal yaşasaydı eğer bugün 75 yaşında olacaktı. Biz de onun bilinmeyen yönleriyle bir kez daha anarak eski günlere dönmek istedik.


Ertem Eğilmez: “Sende gül o zaman Kemal”

Kemal Sunal’ın sinema filmi olan Tatlı Dillim’de tüm figüranlara birer söz yazılır. Sıra bizim Kemal Sunal’a gelince söz biter. Yönetmen Ertem Eğilmez de “Sen de gül o zaman” der. Herkes onun gülmesine bayılırdı.

Askerliğini Ankara – Etimesgut’ta yaptı

Münir Özkul ve Zeki Alasya: “Git tanış o kızla”
Kemal Sunal ilk filminden sonra Ankara’ya turneye gelir. En ön sırada onu izlemeye gelen bir bayan vardır. Göz göze gelirler. Daha sonra bir arkadaş toplantısında o bayanı görünce tanır. Randevulaşırlar, ancak Kemal Sunal geç gelir. Bunun sebebi de tanımadığı bir kişiyle buluşmayı pek uygun görmemesidir. Münir Özkul ve Zeki Alasya’nın yoğun ısrarı sebebiyle buluşmaya gider. O bayan ise, Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal’dır.

Gül Sunal ile hayatını birleştirir

Kendisi gibi oyuncu olan Ali ve Ezo Sunal olmak üzere iki çocukları dünyaya gelir.

 

Ali Sunal: “Evde hep film kostümü ile dolaşır”

1977 senesinde Çöpçüler Kralı filmi çekiliyordu. Başrolleri Kemal Sunal ve Şener Şen paylaştı. Kemal Sunal, role adapte olabilmek için filmin çekildiği süreçte  dahi evde kostümle dolaştı.

Kenter Tiyatrosu’ndan Devekuşu Kabare’ye transfer
1 senelik Kenter Tiyatrosu macerasından sonra Devekuşu Kabare’ye transfer olur. Metin Akpınar ve Zeki Alasya ile olan sıkı dostluğu da ilk burada başlar.

Metin Akpınar: “Çekimlerde Zeki’den sigara otlanırdı”
Kemal Sunal, Zeki ve Metin ile beraber çektiği filmlerde ikili prova yaparken kulise gider ve Zeki Alasya’nın Marlboro marka sigaralarından tek tük yürütürdü. Zeki her seferinde “Aaaaaa aaaaa ne oldu bu sigaraya?” diye sorar. Ve bir gün yakayı ele verir.

Kadir İnanır: “Tasarruf yapmak için az yemek yerdi”
Kadir İnanır, Sunal’ın tutumlu bir insan olması hakkında şu cümleyi kurar: “Tasarruf yapmak için az yemek yerdi”


Tuncay Akçay: “Varyemez senin gerçek hayatın gibi…”

Tuncay Akçay (Hababam Sınıfı tek ayak üstünde durma cezası aldığında, karşılarına geçip gülen küçük çocuk da Kemal Sunal’ın tutumlu biri olmasını yorumlar: “Bazen ‘Yahu Kemal abi’ diyordum. ‘Varyemez sanki senin hakiki hayatın gibi…’ Bu nedenlede biz ona kızıyorduk. İyi ki öyle davranmış… Şimdi ailesine çok iyi bir gelecek bıraktı”

82 filmde rol alır
Çöpçüler Kralı, Hababam Sınıfı serisi, Orta Direk Şaban, Yedi Bela Hüsnü,  gibi yapıtlarıyla birlikte toplam 82 filmde rol almıştır.

Tarık Akan: “Solcuydu; ancak hiçbir eylemimize katılmadı”
Tarık Akan, Kemal Sunal’ın politik duruşu hakkında şöyle söylemiştir: Kemal Sunal, sol görüşlüydü. Ancak bunu kesinlikle hiçbir zaman belli etmedi. Ne konuştu, ne de herhangi bir eylemin içerisinde oldu. Hep kaçtı siyasi konulardan.

 

Hülya Koçyiğit: “Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği kurulması için çok çalıştı; ama oraya da üye olmadı.”

Hülya Koçyiğit de Kemal Sunal’ın politik kimliği hakkında yorum yapar: “Politik kimliğiyle kesinlikle öne çıkmak istemezdi. Bizim oyuncu derneğimize bile üye olmadı. Ardından ÇASOD’un (Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği) kurulması için çok çalıştı, çok mücadele etti; ama oraya bile üye olmadı.

Zeki Alasya: “Aptal sanılırdı. Ancak çok zeki bir adamdı”
Zeki Alasya’nın Kemal Sunal’a dair farklı bakış açıları vardır: “O aptal sanılırdı. Ama o çok zeki bir kişiydi. Kendi kurallarını koydu. Çaresizdi çünkü… Biraz korkaktı da. Çok üstüne geldiler. Ben de gittim. Ama hiçbir zaman saygısızlık yapmadım”

Liseyi Vefa Lisesi’nde bitirdi
Ortaokul ve liseyi toplamda 11 yılda bitirir. Hababam Sınıfı’nın bir nevi kopyası sayılabilir.

Şükran Esen (yüksek tez hocası): “Doktora yapmayı düşünüyordu”
51 yaşında Marmara Üniversite İletişim Fakültesi’nden mezun olan Kemal Sunal için yüksek tez hocası Şükran Esen şöyle demiştir: “Doktora yapmayı ve okulda kalarak öğretim üyesi olmayı hayal ediyordu”

 

Arif Keskiner: “Biz votka içiyor sanırdık, o su içermiş”

Yeşilçam oyuncularının sıklıkla vakit geçirdiği Çiçek Bar’ın sahibi Arif Keskiner, Kemal Sunal’a dair bildiklerini şu şekilde özetler: “Önceden hep viski içerdi, doktor yasaklayınca bıraktı içkiyi. Votka içiyorum diye 2 sene su içerek kandırdı bizi”

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir