nil goncu
nil goncu

Daha 19’unda Vefat Eden Nil Göncü Kimdir?

Çok değerli Yeşilçamailesi, bu yazımızda daha hayatının baharında iken Yeşilçam ile tanışan, yıldızlaşmaya başlayacakken istemeden sönüp kalan bir oyuncudan, Nil Göncü ’den bahsedeceğiz.

Bir genç düşünün hayalleri var olan. Bir genç düşünün sinemayı seven, beyaz perde de kendini düşünen. İşte böyle biriydi Nil Göncü. Oyuncumuz 10 Nisan 1950 senesinde İstanbul’da dünyaya merhaba dedi. Nişantaşı İlkokulu’nu bitiren ünlü oyuncu daha sonra özel bir okulun tiyatro bölümünde eğitimini tamamlamak için devam etmiştir. Değerli oyuncu “Kuyu“ isimli sinema filmi ile adından söz etmiştir. Aslında Nil Göncü’nün bir anda şöhret olmasının bir nedeni de rol aldığı Kuyu filminin Birinci Adana Altın Koza Film Festivali’ndeki birinciliğidir. Film kendinden o kadar söz ettirmiştir ki oyuncumuz da anılan isimlerden biri olmaya başlamıştır. Yani kader başta kendisine gülmüş bir oyuncudur.

"<yoastmark

Yıldızı Parlamadan Sönen Nil Göncü

                Kuyu filmi ile şöhrete ulaşan Nil Göncü’nün önü artık çok açıktır. Kendisi ile sözleşmeler imzalamak için sırada bekleyen yapımcılardan tutun reklamcılara kadar herkes onun peşindedir. Öyle ki şansı açılan Nil Göncü, İzzet Günay ile “Garibanlar Mahallesi”, Tugay Toksöz ile Kanlı Sevda”, maalesef son olarak da Murat Soydan ile “Devlerin Öcü” filmlerinde oynadı. Aynı yıl içinde ise 10 film şirketi ile sözleşmelerini imzalamıştı. Artık durdurulmayacak gibi gözüküyordu. Nil Göncü döneminde oyuncu olarak hayatına devam eden ekranın parlak yüzlerini sizlere aktaralım. Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Nebahat Çehre, Zeynep Aksu gibi isimlerin olduklarını da unutmamak lazım. Bu kadın oyuncularımızın arasından sıyrılıp ilerlemek çok mühim bir harekettir diye düşünüyoruz. Devlerin Öcü filmi tamamlanmış son günü idi ve hastalanmıştı Nil Göncü, filmin prodüktörü Fehmi Tengiz tarafından Edremit’te bir doktora gösterildi. Doktor bağırsak düğümlenmesi olduğunu söyledi oyuncuya. Oyuncu şaşırmadı çünkü daha önce de bu hastalıktan dolayı ameliyat olmuştu.

"<yoastmark

Yine ameliyat yolu gözüküyordu. İstanbul’a dönüldüğünde ise ilk iş hastanenin kapısı çalmaktı. Şişli Etfal Hastanesi’nde yapılan ameliyat başarılı geçtiği söylenmişti. İlk üç gün kendisini iyi hisseden Nil Göncü sonrasında, ailesinin ve yakınlarının iddialarına göre, bakımsızlıktan ve ilgisizlikten dolayı komaya girerek 3 Ağustos 1969 senesinde hayata gözlerini kapadı. Yeşilçamın parlayan yıldızı olacakken yıldızı birden sönen bir oyuncu olarak hafızalara yer etti. Bu vesile ile daha baharında vefat eden oyuncumuza Allah’tan rahmet diliyoruz.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir