Çocuk Oyuncu Ömercik’in Film Gibi Hayatı…

Değerli Yeşilçamailesi, bu yazımızda sizlere Çocuk Oyuncu Ömercik’in Film Gibi Hayatı… hakkında bilgiler vereceğiz…

Yeşilçamda Bir dönemin efsane çocuk oyuncularından Ömercik’in hayatının bir anda değişmesinin nedenini biliyor muydunuz? Sezercik ile beraber Yeşilçam’ın en çok aranan çocuk yıldızlardan biri olan Ömercik’in hayatı bir tornavidayla karardı. Nasıl mı? Yanıtı haberimizde…

ÖMERCİK

Bazen Filiz Akın bazen de Ediz Hun’la birlikte rol almıştı Yeşilçam yapımlarında… Çocuk bir başrol gerektiğinde akla gelen ilk isimlerdendi. Tüm sinema kariyeri ise küçük bir dikkatsizlik sonucunda bitti . İşte çocuk oyuncu Ömercik’in film gibi hayatı…
Asıl adı Ömer Dönmez’dir… Filmlerdeki değişmez rol arkadaşı ve gerçek hayattaki kuzeni olan Zeynep Değirmencioğlu‘nun (Ayşecik) babası senarist Hamdi Değirmencioğlu Ses dergisinin çocuk yıldız yarışmasına sokmasaydı belki de hayatı çok farklı bir şekilde ilerleyecekti. Yarışmada birinci değil ikinci oldu ama yine de Yeşilçam kapıları onun için ardına kadar açıldı.

AYŞECİK’İN (ZEYNEP DEĞİRMENCİOĞLU) KUZENİYDİ

1959 doğumlu Ömercik ya da gerçek adıyla Ömer Dönmez, İlk kez 4 yaşında kamera karşısında rol aldı. 1960’lı ve 1970’li yıllarda 40’a yakın filmde oynadı. Her oynadığı film onu biraz daha şöhrete taşıyor, “Ömercik” adı başrol oyuncularının arasına yazılıyordu. Teyze kızı Ayşecik’le birlikte oynadığı “Yedi Cüceler ve Pamuk Prenses”, “Ayşecik’le Ömercik”, “Hayat Sevince Güzel” gibi yapımlar onu sinemanın adı unutulmayacak çocuk yıldızları arasına soktu.

OKULU BIRAKMAK ZORUNDA KALDI

Bütün bunlar hızlıca olurken Ömercik bazı şeylerden ister istemez fedakarlık yapmak zorunda kalıyor, lakin bunun farkına bile varmıyordu. Sürekli filim setinden setine koşmaktan okumaya zaman bulamaz hale gelmişti. Bir süre sonrada Okulu olan Fenerbahçe’deki A.B.C. Lisesi’nin orta 2. sınıfından ayrılmak zorunda kaldı. Zaten O okulu bırakmasa, okul onu bırakacaktı. Artık okula devam etmiyor, yani bir nevi okul kaçağıydı Ömercik haline giriyordu. Zaten bu yoğun tempoda Sinemayla okulu birlikte yürütemiyordu. Ama pek çok çocuk yıldızın kaderinden farklı olmadı onunki de. Büyüdükçe popülerliğini kaybetti. 17 yaşındayken geçirdiği talihsiz bir kaza nedeniyle de maalesef sol gözünü de kaybetti.

KELEBEK CAMI VİDASINI SIKIŞTIRMAK İSTERKEN….

Her şey bir an içinde olup bitmişti. Arabanın gevşeyen kelebek camı vidasını sıkmak için, elindeki tornavidayla çalışırken bir de yukarıdaki delikten bakmak isterken, işte o anda kayan tornavida gözüne saplanmıştı. Allah’tan yanında arkadaşları vardı, o acı içinde kıvranırken, bir arabaya attıkları gibi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin göz kliniğine koşturmuşlardı onu.
Anne Gülşen Hanım, acı haberi alınca ne yapacağını şaşırmış deliye dönmüştü. Ama elden ne geliyorsa, tıp neyi yapabiliyorsa nöbetçi doktor Güzin İskeleli yapmıştı hepsini. Dr. İskeleli ilk müdahaleden sonra çevresindekilere durumu anlatırken, “Sonucu iyi görmüyorum” diyordu. “Ancak umut kesilmez. Göze kan dolmuş, tornavidanın pasından dolayı iltihaplanma var. Kesin birşey söylemek için zaman çok erken…” diyordu.

AYŞECİK’TEN DESTEK GELDİ AMA…

Ömercik’i iki yataklı bir odaya yatırmışlardı. Bir gözü bantlı, sessiz ve suskun öylesine oturuyordu. Kendisini Gazetecilerin dışında bir tek teyze kızı, bir zamanlar birlikte çeşitli filmlerde oynadıkları Zeynep Değirmencioğlu ziyaret etmişti. Ayşecik, Ömer’in geçirdiği kazaya dayanamamış, “Ben onun ablasıyım, gerekirse seve seve her türlü yardımı yaparım” demişti.ÖMER DÖNMEZ’İN SON HALİ 

Bu talihsiz olaydan sonra Kısacası onun için “film bitti”… Sonrasında ise bir süre büfecilik, taksicilik yaptı. Zeynep Değirmencioğlu‘nun emlak ofisinde çalıştı. Şu an 58 yaşında olan Ömercik, yıllar sonra en son İkinci Bahar dizisinde bir kuruyemişçiyi canlandırdı. Artık, eski parlak günlerinin çok uzağında bir yaşam sürdürüyor. 1970’lerin herkesin yerinde olabilmek için can attığı ünlü çocuk yıldızı, beyazperde sonrasındaki yaşam öyküsü ise kimsenin rol almak istemeyeceği trajediye dönüştü..

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir