Cem Karaca
Cem Karaca

Cem Karaca Kimdir? Cem Karaca’nın Hayatı Hakkında Bilgiler

Çok kıymetli Yeşilçamailesi takipçileri, bu yazımızda büyük müzisyen, oyuncu Cem Karaca ’nın hayatından bahsedeceğiz. Kıymetli sanatçı Cem Karaca ‘nın zorlu geçen o hayatının bir kısmını istifadelerinize sunuyoruz. Anadolu Rock’ın önde gelen isimlerinden Cem Karaca’nın hakkında bilinmeyenler.

"<yoastmark

            Cem Karaca Kimdir?

                Kıymetli müzisyen 1 Ocak 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Okul döneminde hep Rock müzik ile ilgilendi. İlgilenmekle kalmadı ünlü müzisyen, arkadaşları ile bir araya gelerek kendi müzik grubunu da kurdu. Yine aynı dönemde ünlü bir sanatçı olan İlham Gencer de Cem Karaca ve beraberinde ki ekibine büyük destek verdi. Hiçbir engel çıkmadan müzisyen olunabilir miydi? Tabi ki hayır. Öyle ki babası Cem’in müzikle ilgilenmesinden çok rahatsız oluyordu. Yani öyle böyle değil sayın okurlar. Parayla adam tutup kendi oğlunun konserinde yuhalatacak kadar istemiyordu. Evet, yanlış okumadınız. Buna rağmen ama değerli sanatçımız müzik sevdasından asla vazgeçmedi. Her zaman elimizden geldiği kadar yazılarımızda sizlere aktarıyoruz, yinelemekte fayda var. Vazgeçmeyin bu hayatta yaptıklarınızdan. İnanmak başarmanın yarısıdır sözü önemlidir.

            Anadolu Rock Müziği Öncüsü Cem Karaca

                Askere gittiğinde Karaca’nın hayatı büyük oranda değişti. Yeni bir ortam, farklı insanlardan oluşan bir ortamda kendisini daha iyi tanımaya vakti oldu. Askerde ki arkadaşlarından bağlama çalanlar vardı. Zamanında bağlamayı ilkel olarak gören Karaca bu fikirden arınmış bir şekilde ve kendi stilini de ekleyerek yeni bir akım oluşturma peşindeydi. Bu akım Anadolu Rock olacaktı. Ünlü sanatçı sanat hayatı boyunca Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar, Dervişan gibi birçok grubun içerisinde yerini aldı. Sadece müzik ile hayatın bir köşesine sıkışıp kalmadı Cem Karaca. 1961 senesinde Hamlet’te oynayarak tiyatroya da merhaba dedi. 1964 senesinde Münir Özkul’un oynadığı General Çöpçatan oyunu ilk büyük ve profesyonel tiyatro çalışması oldu. Cem Karaca, 1970 yılına geldiğinde ilk ve tek başrol filmi olan Kralların Öfkesi’nde yerini aldı. Ünlü müzisyen ve oyuncu Karaca 8 Şubat 2004 sabahı geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Burada bir detay var söylemeden geçemeyeceğiz. Daha hayatta iken dönemin Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı olan Muhsin Yazıcıoğlu’na şunları söylemiştir. Ben ölürsem cenazemde Alperenlerin tekbir getirmesini isterim. Diyen Karaca’nın bu isteğini geri çevirmeyen Muhsin Yazıcıoğlu cenaze törenine katılır ve müzisyeni son yolculuğuna uğurlarken tekbirler getirir. Bu vesile ile hem Cem Karaca’ya hem de Muhsin Yazıcıoğlu’na Allah’tan rahmet diliyoruz.

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir