Canım Kardeşim Filmi (1973)

Değerli Yeşilçamailesi bu yazımızda sizlere Canım Kardeşim Filmi (1973) hakkında bilgiler vereceğiz…

 

Canım Kardeşim (1973)

Yeşilçam denilince akıllara gelen ilk isimlerden olan Ertem Eğilmez’in çok çeşitli filmografisi içerisindeki en gerçekçi filmlerinden birisi olan Canım Kardeşim, usta yönetmenin dönemin ekonomik ve sosyal koşullarında ki yaşantısını birebir yansıttığı en ağır dramalarının da başında geliyor. Oyuncu kadrosunda ise Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Kahraman Kral’ın başrollerini üstlendiği filmde Metin Akpınar, Kemal Sunal ve Adile Naşit gibi birçok usta oyuncular da yer almaktadır.

FİLMİN KONUSU

Yeşilçam’ın dokunaklı öykücülüğünü en saf temiz şekilde sinemaya işleyen Ertem Eğilmez, Canım Kardeşim’de iki kardeşin beraber yaşadıkları son günleri son anlarını bize aktarıyor. Hayatta pek bir amacı olmayan ve yalnızca en yakın arkadaşı Halit (Halit Akçatepe) ile günlerini geçirip, çeşitli yollar deneyerek para kazanmaya çalışan Murat (Tarık Akan), bulunduğu durumdan şikayet etmeyen ama istediğini elde etmek için sınırları ve kuralları görmezden gelen birisi. Babası ve kardeşiyle yaşayan Murat’ın, uyurken ağzındaki sigaradan çıkan yangında boğularak ölen babasından sonra kardeşine bakma görevini üstlenmesi ise, önce sırtındaki bir yük gibi gelir ama sonrasında hayatında bir amaç edinmiş olur. Halit ile birlikte Kahraman’ın hasta olduğunu öğrenmelerinin ardından ise, kendisini kardeşine adar.

İSTANBUL’UN GERÇEK YÜZÜ

Murat ve Halit gündelik işler yaparak, insanları kandırarak ya da başka yollarla günlerini geçirme derdindedirler. Düzenli bir işleri olmamasının yanı sıra, toplumsal eşitsizliğin ayyuka çıktığı, ortada kan satıcılarının kol gezdiği bir düzende hayatta kalmaya çalışırlar. Aslında, İstanbul’un gerçek yüzünün göründüğü gecekondu mahallelerinden birinde yaşamlarını sürdürmek için birtakım fırsatlar aramaktan başka bir işleri yoktur.

İRONİK BİR HİKAYE

Umutsuz bir gencin tekrar hayata tutunmasını ironik bir şekilde aktaran Ertem Eğilmez, belki de en sade ve olağan senaryolarından birini kaleme alan Sadık Şendil’in üstünde durduğu noktaları hissettirmeyi çok iyi başarıyor. Elbette, bu noktalardan en önemlisi Murat’ın değişimi oluyor. Umutsuzluğu ve çaresizliği, sinirli ve agresif biri olmasına yol açmışken kardeşine olan bağlılığının artmasıyla Kahraman’a olana tavrı tamamen değişirken, içinde yaşadığı düzene ve kaderine karşı daha sert olmaya başlıyor. Bu şimdilerde oldukça kalıplaşmış bir karakter gelişimi örneği olsa da, gerek Tarık Akan’ın güçlü oyunculuğu gerekse filmin anlatımının gerçekçiliği izleyici için arzu edilen etkiyi yaratmayı başarıyor.

FİLM REPLİĞİ

Canım Kardeşim: “Sen Ölünce Bilyeler Ne Olacak?”

Filmin 2 ana karakteri olan Kahraman’ın ve Murat’ın iç dünyasına ayrı ayrı özen gösterilmesi Canım Kardeşim’in hikayesinin oldu bittiye gelmesini ve kopuk bir hikayeye dönüşmesini engelliyor. Murat’ı tamamlayan Halit’in gerekli ama üste çıkmayan yeri, hikayenin bütünlüğünü sağlayan bir başka unsur olarak karşımıza çıkıyor. Karakterlerin özelliklerinden bağımsız olarak 1970’ler Türkiye’sinin bir portresi olan film, ana karakterlerini iyi kullanarak bu portrenin ayrıntılarını oluşturuyor.

AZ SAYIDA KARAKTER ÇOK İŞ

Murat’ın art arda yaşadığı kayıplarla sarsılan bünyesi ve sonundaki anı, Kahraman’ın arzularıyla beslediği mutluluğu ve durumundan haberdar olduktan sonra dahi bunu en saf haliyle karşılaması, Halit’in mezarlıktaki ve lokantadaki iki sahneyle filmin duygusal boyutuna katkılar yapması Yeşilçam’ın karakteristik öykücülüğüne çok iyi oturuyor ama bir farkla: Az sayıda karakterle net ama bir o kadar da derin bir hikaye anlatmak isteyen Eğilmez, karakterlerine alışılandan daha derin iç dünyalar çiziyor. Filmi sırtlayan Kahraman, Murat ve Halit birer cümleyle açıklanmaktan uzak, üzerine uzun uzadıya konuşulabilecek karakterler. Gerek Murat’ın katarsisi, gerekse lokanta çıkışında Halit’in kurduğu bir cümle ikisinin de dışarıya yansıtmadıkları çok derin iç dünyaları olduğunu gösteriyor.

ERTEM EĞİLMEZ FARKI

Ertem Eğilmez’in hem yıllar içinde kendi yarattığı ve hem de sonradan uyum sağladığı pek çok kalıbı Canım Kardeşim’de de görmek mümkün. Müzik kullanımından, kamera açılarına kadar Eğilmez’in kullanmayı en sevdiği teknikleri ve uygulamaları bütün filme yayılmış bir biçimde görüyoruz. Bu tercihler Yeşilçam özelinde tanıdıklık ve empati sağlıyor; başka bir örnek olsaydı eksiklik olarak ele alınacak bu tercihler Yeşilçam’ın kimliği haline gelmiş olmasından ötürü filmin etkileyiciliğine olumlu yönde etki ediyor. Eğilmez’in ustalık dönemine adım attığı dönem olan 1970’lerin başı ayrıca kendisinin sinemaya olan bağı ve bu kadar üretken bir yönetmen oluşunun ardındaki motivasyonuyla ilgili de ipuçları veriyor.

EN DOKUNAKLI FİLMLERDEN BİRİ

Her ne kadar sosyal konulara parmak basan bir yönetmenden ziyade, Yeşilçam’ın melodram ve komedi klasiklerini yaratmış bir usta olarak anılsa da, Canım Kardeşim’de çok iyi anlattığı bir şekilde parmak basmak istediği birçok nokta olduğunu anlıyoruz. Canım Kardeşim, Yeşilçam’ın en dokunaklı ve unutulmaz filmlerinden biri kuşkusuz. Tarık Akan ve Halit Akçatepe’nin muhteşem uyumuyla sinemamızın klasiklerinden biri haline gelmesi de fazlasıyla hak edilmiş bir başarı.

LÖSEV – CANIM KARDEŞİM

Ayrıca geçtiğimiz aylarda LÖSEV 20. yılını Canım Kardeşim’in özel versiyonuyla kutladı. 1998’den bu yana yüzlerce çalışanı, on binlerce hastası, onların aileleri ve milyonlarca gönüllüsü ile kocaman bir aile olan LÖSEV (Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı), 20. yılını çok özel bir şekilde kutladı. 20. yıl için, Ertem Eğilmez imzalı, Tarık Akan ile Halit Akçatepe’nin başrollerini paylaştığı unutulmaz “Canım Kardeşim” filminin özel bir versiyonu hazırlandı. Filmin yeni versiyonunda Akan’ın rolünü, büyük oğlu Barış Üregül canlandırdı. 5 dakikalık kısa filmin yönetmenliğini Bahadır Karataş üstlendi. LÖSEV’in, geride bıraktığı 20 yılda lösemi tedavisinde kaydettiği başarılara dikkat çekmek amacıyla çekilen film, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında ilk kez basınla ve kamuoyuyla paylaşıldı. Kısa film; LÖSEV’in 20 yılda lösemi tedavisinde kaydettiği başarılara dikkat çekiyor ve tedavi gören tüm hastalarını, “Onlar bizim gerçek kahramanlarımız” diyerek bir kez daha hayata bağlıyor.

Filmin tamamını izlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz…

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir