Cahit Külebi Kimdir ? İşte Hayatı ve Edebi Kişiliği…

Değerli Yeşilçamailesi, bu yazımızda Cahit Külebi Kimdir ? İşte Hayatı ve Edebi Kişiliği… başlıklı konumuz hakkında bilgiler vereceğiz…

Tam adı ‘Mahmut Cahit Erencan’ olan Anadolu’nun lirik şairi Cahit Külebi, 20 Aralık 1917’de Tokat’ın Zile ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Tokat’ta tamamladıktan sonra lise eğitimini Sivas’ta aldı. Ardından İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü tamamladı. Yapıtlarında ‘Mahmut Cahit’ ve ‘Nazmi Cahit’ takma adlarını kullanan şair, henüz 20’li yaşlardayken yazdığı ilk şiirleri 1938 yılında Gençlik Dergisi’nde yayımlandı. En çok bilinen ve unutulmayan, bir hayli sevilen etkileyici şiirlerinden biri olan ‘Hikaye’ şiirini 1944 yılında eşi için yazdı.  1946 yılında piyasaya çıkardığı ‘Adamın Biri’ adlı ilk şiir kitabından sonra 1949 yılında ‘Rüzgar’ isimli yapıtını çıkardı. 60 yıllık şairlik hayatı boyunca toplamda 150’ye yakın şiir yazan Cahit Külebi, pek üretken olmayan şairlerimiz arasındadır. Antalya ve Ankara’da edebiyat öğretmenliği ve 1956-60 yılları arasında da milli eğitim müfettişliği yaptı. 1960 ve 1964 yılları arasında İsviçre’de kültür ataşesi ve öğrenci müfettişi olarak bulunan Külebi; yurda döndüğü zaman 1971-73 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı’nda başmüfettişlik yaptı. TDK’da genel yazmanlık yapan şair; kurum yapı değiştirdikten sonra buradan ayrıldı. 1983 senesinde SODEP ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin kuruluşunda yer aldı. Yaşamının son zamanları yakınlarının ölümlerine duyduğu üzüntü ile geçen Külebi, 20 Haziran 1997 tarihinde Ankara’da hayata gözlerini yumdu.

 

Edebi Kişiliği

Şiirlerini ‘Yeni Romantizm’ olarak adlandırıp yenileşme hareketini benimseyen Cahit Külebi; türkülerden esinlenerek ve halk şiirinden yararlanarak yazdığı şiirlerde Anadolu’nun sesi olup Anadolu insanının yaşamını bütün renkleri ve gerçekliği ile şiirleştirdi. Deyişleri duygu yüklü ve sıcak, yalın şiirin nasıl yazılacağını gösteren bir şairdir. Yaşadığı dönemin akımına bağlı kalmadan gelenek ve yeni şiir akımını birleştirdi. Kendisini Karacaoğlan’ın bacanağı sayan anlayış ile halk şiirinden faydalandı.

 

Aldığı Ödüller

1985 – Yeditepe Şiir Ödülü (Yangın)

1997 – Türk Dil Kurumu Edebiyat Ödülü (Yeşeren Otlar ve Keçiler)

 

Eserleri

Şiirleri ve Kitapları

Atatürk Kurtuluş Savaşında (1952)

Yeşeren Otlar (1954),1955 Türk Dil Kurumu Edebiyat Ödülü

Süt (1965)

Şiirler (1969)

Türk Mavisi (1973)

Sıkıntı ve Umut (1977)

Yangın (1980)

Bütün Şiirleri (1982)

Güz Türküleri (1991)

Bütün Şiirleri (1997)

Güzel Yurdum (1996)

Zerdali ağacı

Kamyonlar Kavun Taşır (1999)

Biz Biliriz Bizim İşlerimizi

Herkesin Bir Derdi Var

Ekin’in Göz Yaşları

Anısı

İçi Sevda Dolu Yolculuk (1986)

Düz Yazıları

Şiir Her Zaman (1985)

Ece’nin Günlüğü

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir