Anasayfa / Yeşilçam Nostaljik Şarkılar / Cahildim Dünyanın Rengine Kandım Diyen Bir Usta

Cahildim Dünyanın Rengine Kandım Diyen Bir Usta

Bizi takip etmekten bıkmayan değerli Yeşilçamailesi, bu yazımızda sizlere hayatını, sazını, sözünü yazmak istesek kesinlikle Meydan Larousse ile kafa kafaya basım yapabileceğimiz bir usta saz ustasından bahsedeceğiz. Tahminlerinizin boşa çıkmadığını bildiğimizden direk konuya cumburlop diye atlıyoruz ve o ismin Neşet Ertaş olduğunu belirterek yazımıza devam ediyoruz.

Neşet Ertaş Sözleri

Çok değerli saz ustası olan Neşet Ertaş öyle bir saz çalıyor ki; içten, samimi, yılların yüzüne yansıttığı o gerçek ötesi ifadesi ile yüreğinin taa derinliklerinden gelen sözleri bize unutulmaz türküler dinletti. Böylesine bir saz ustası siz de takdir edersiniz ki dünyaya kolay kolay gelmiyor. Türkülerinde hep bir içtenlik hep bi bizdenlik var ustanın. İnsan hakkı, insan sevgisi, anne ve babaya olan özlem, cehalet, sıla hasreti daha bir çok yangın var Neşet Ertaş’ın buruk yüreğinde. Bunu türkülerinde şöyle dile getirir usta sanatçı “Benim sadık yarim kara topraktır. ” Bunu diyebilmek için yalnız kalmış olmak gerekmez mi hayatta peki ? Acaba yalnız mıydı ünlü sanatçı ? Milyonlarca dinleyeni, hayranı, seveni varken yine de yalnız mı hissediyordu acaba ?

Çiçekdağlı

Bağrı yanık saz sanatçımız, türkücümüz, anadolunun sesi, artık ne derseniz diyin yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi kelimeler az kalır anlatmaya, 1938 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesi, Abdallar kötünde dünyaya geldi. Kendi gibi babası olan Muharrem Ertaş’ta bir saz ustası idi. Saz ustası bir babanın oğlu ne iş yapabilirdi ki ? Küçük yaşlarda bağlama çalmayı öğrenmişti bile. İlerleyen yaşlarda babası ile birlikte civar bölgelerde saz çalıp türkü söylemeye başladı hali ile. Bu süre zarfında okula gidemeyen Neşet Ertaş’a okumayı ağabeyi Necati Ertaş öğretti.

“Devlet Sanatçısı” Ünvanı Aldı

Ertaş, kendisine teklif edilen “Devlet Sanatçısı” ünvanını ise “Herkes bu devletin sanatçısı” olduğunu söyleyerek tabiri caizse tamda kendine yakışacak şekilde teklifi reddetti. 400’den fazla plak çıkararak adeta yüreğini döktü tüm Türkiye’ye. 25 Eylül 2012’de 74 yaşında İzmir’de sıla da yani yine yalnız Çiçekdağı’ndan uzakta vefat etti.
Aşkı derinden yaşayan ünlü saz ustasının bir kaç albümünü de istifadelerinize sunuyoruz.
Mühür Gözlüm, Hata Benim, Gurban Olduğum, Garibin Dünyada Yüzü Gülemez, Gönül Dağı, Polis Lojmanları, Seher Vakti . . .

OKUMALISIN  Belgin Doruk Kimdir ve Nerelidir? Neden Öldü ?

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Değerli Sanatçı Çiğdem Tunç’un Hayatı!

Değerli Yeşilçamailesi, Değerli sanatçı Çiğdem Tunç’un Hayatı hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz..Hem oyunculuk hem sunuculuk kısacası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir