BİZİMKİLER’İN CEMİL’İ UĞURTAN SAYINER KİMDİR ?

UĞURTAN SAYINER KİMDİR ?


Uğurtan Sayıner, 1944 yılında Samsun‘da dünyaya gelmiştir. Subay olan babası Samsun da görev yaparken orada doğduktan sonra İstanbul‘a ailesiyle beraber taşındılar.

İlkokulu İstanbul Beyazıd’ta bulunan Koca Ragıp Paşa ilkokulunda, Ortaokul ve liseyi Pertevniyal lisesinde okudu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi kazanarak 1969 senesinde mezun olmuştur. 1962 senesinde tiyatro ile oyunculuğa başladı.AYKUT ORAY İLE TANIŞMASI


Üniversitede okurken Bizimkilerin “Katil”i Aykut Oray ile tanıştı. Aykut Oray’ın tanışması ile “Türkiye Milli Talebe Federasyonu Gençlik Tiyatrosu”nda amatörce oyunlar oynamaya başladı.

Pertevniyal Lisesi’nde okuduğu yıllarda edebiyat hocasının kendisine verdiği rolle sahneye adımı attı. 1962 senesinde İttihat ve Terakki Tiyatrosu’na girdi. Daha sonra 1963-64 senelerinde TÖS Tiyatrosunda “Ayak Bacak Fabrikası” isimli oyunla profesyonel tiyatro hayatına başladı. Gen-Ar Tiyatrosu, Arena Tiyatrosu, Üç Maymun Kabare ile Ercan YazganBülent Kayabaş topluluklarında 6-7 sene çalıştı.

Uğurtan Sayıner, İktisat Fakültesini bitirdikten sonra tiyatroya devam ederken, bir dönem İpek Kağıt firmasında muhasebecilik yaptıktan sonra Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) Genel Muhasebe Müdürlüğü’nü de üstlendi. Ardından da Zeki Alasya‘nın kurmuş olduğu platoda hem oyuncu hem de yönetici olarak görevlerine devam etmiştir.


BİZİMKİLER’İN  SARHOŞ CEMİLİ


Uğurtan Sayıner, Sinema ve televizyon dizilerinde de rol alarak, Bizimkiler dizisinde canlandırdığı “Sarhoş Cemil” karakteriyle ülke çapında zirveye çıktı. ‘Benim adım Cemil‘ ve ‘Sevim koşşş‘ repliği ile hafızalarda büyük yer etmiştir….

“Perihan Abla” dizisinin son bölümlerindeki sarhoş tiplemesiyle Bizimkiler dizisindeki Sarhoş Cemil karakteri rolüne geçiş yaptı.

BİZİMKİLER DİZİSİ

1989-2002 seneleri  arasında 13 sene kesintisiz olarak yayınlanan “Bizimkiler” isimli dizide Sarhoş Cemil karakterini canlandırırken, Savaş Dinçel, ; Erdal Özyağcılar Ayşe Kökçü, Ercan Yazgan,  Atılay Uluışık, Aykut Oray, Mehmet Akan, Salih Kalyon, Selçuk Uluergüven, Ali Uyandıran, Buket Dereoğlu, Meral Çetinkaya, Cihat Tamer, Rutkay Aziz, Engin Şenkan, Güzin Özipek, Kemal İnci,  Dursun Ali Sarıoğlu, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Cezmi Baskın, Zihni Göktay, gibi ünlü oyuncularla beraber rol aldı.

 


17 AĞUSTOS DEPREMİ


1999 senesinde ki büyük depreme ailesi ile birlikte İzmit‘te yaşamakta iken yakalandı. Oturduğu ev depremde büyük hasar görünce evine giremediğinden, İzmit İstiklal İlköğretim Okulu’nun bahçesine kurulan Kızılay çadırında bir süre hayatını sürdürdü.

Bir dönem bir cafe – bar işletmeciliği de yaptı.

12 Kasım 2015 tarihinde İzmir, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki AMATEM‘de alkolü bırakmak için tedavi altına alınmıştır.

Uzun yıllar boyunca evli olduğu eşi Sevim hanımdan boşanmış olan Uğurtan Sayıner’in Hande ve Tansu isimlerinde iki çocuğu vardır.

Uğurtan Sayıner  2009 senesinden itibaren İzmir‘de hayatını sürdürmektedir.

Filmleri ve Dizileri :

Yapımcı :
1993 – Yazlıkçılar (Yapım Yönetmeni) (TV Dizisi)
1997 – Bizimkiler 9. Sezon (Yapım Yönetmeni) (TV Dizisi)

 


Oyuncu :


2015 – Avanak Dedektör (Sinema Filmi)
2011 – Kabaktan mı Dudaktan mı? (Fazlı’nın Babası) (Sinema Filmi)
2009 – Kollama 2. Sezon (Haham) (TV Dizisi)
2008 – Yağmurdan Sonra (Vladikov) (Sinema Filmi)
2008 – Herakles – Heykelin Sırrı (Osman Çavuş) (TV Filmi)
2007 – İki Koca Adam (Sinema Filmi)
2007 – Hakkını Helal Et (Sarkis) (TV Dizisi)
2006 – Kızarmış Ekmek Demli Çay (Akbaba) (TV Filmi)
2005 – Sevda Tepesi (Mığır) (TV Dizisi)
2005 – Bir Kurşun İkimize Yeter (TV Filmi)
2005 – Beşinci Boyut (Fikret) (TV Dizisi)
2004 – Türkü Filmi (TV Dizisi)
2004 – Falımda Bir Kız Var (Barmen) (Sinema Filmi)
2004 – Bitirimler (Sinema Filmi)
2001 – Hiçbiryerde (Resepsiyonist) (Sinema Filmi)
1995 – Oğlum Adam Olacak (Katip/Telefon Bağlayan Adam/Öğretmen/Polis/Sandık ) (TV Dizisi)
1993 – Yazlıkçılar (Kerim) (TV Dizisi)
1990 – Bir Milyara Bir Çocuk (TV Dizisi)
1989 – El Kızı (TV Dizisi)
1989 – 2002- Bizimkiler(Sarhoş Cemil ) (TV Dizisi)
1987 – Biri Ve Diğerleri (Kemal) (Sinema Filmi)
1986 – Perihan Abla (TV Dizisi)
1979 – İstanbul 1979 (Sinema Filmi)

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir