Bizimkiler Dizisinin Katil Yavuz’u Kimdir ?

BİZİMKİLER DİZİSİNİN EFSANE OYUNCUSU AYKUT ORAY KİMDİR ?

Aykut Oray, 13 Ekim 1942 tarihinde, Üsküdar, İstanbul’da doğmuştur. Buca Çaka Bey ve Ödemiş Zafer İlkokullarında ilköğretimini tamamlayan Oray, bir müddet  Manisa’da yaşadıysa da babasının vefatının ardından tekrar Ödemiş’e yerleşti ve de lise eğitimini burada tamamladı.

Üniversite eğitimi için İstanbul’a gelen Oray, burada İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ön Asya Dilleri ve Kültürleri bölümüne kazandı. Bu bölümü başarıyla bitirmesinin ardından Hititoloji bölümünde yüksek lisans yapan Oray, ayrıca bu senelerde  tiyatro ile tanıştı.

TİYATRO VAZGEÇİLMEZİYDİ

Tiyatroya 1961 senesinde, İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu’nda başlayan Oray, 1963 senesinde ise profesyonel olarak tiyatro çalışmalarına başladı. 50’nin üstünde tiyatro oyununda rol aldı.1963–1975 seneleri arasında aktif olarak tiyatronun içinde olan Oray, 1975 senesinde askere gitmesinin ardından oyunculuğa kısa bir süre ara verdi. 1988 senesinde TV dizisi “Perihan Abla”nın kadrosuna katılana kadar da sahnelerden bir süre uzak kaldı.

KATİL YAVUZ

Aykut Oray’ı bütün Türkiye’nin hayranı olduğu bir oyuncu haline getiren yapım ise, 1989 senesinde başlayan ve de 2002 senesine kadar toplam 460 bölüm aralıksız devam eden efsanevi dizi Bizimkiler oldu. Bizimkiler’de canlandırdığı Katil Yavuz karakteri ile çok sevilen Oray, Bizimkiler’in yanı sıra pek çok sinema ve tv yapımında rol aldı. 1989 senesinde TRT kanalında Halk Matinesi isimli programın sunuculuğunu yapmıştır.

AKADEMİSYENLİK YILLARI

Oyunculuğun yanı sıra akademisyen olarak da görev yapan Aykut Oray, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Televizyon Bölümü ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.Aykut Oray, Muğla’ya bağlı Köyceğiz ilçesinde gerçekleşen 4. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali‘ne katıldığı esnada, 11 Ağustos 2009 tarihinde kaldığı otel odasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Oray’ın zamansız ölümü hayranlarını hüzne boğmuştur.

 

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir