Bir Kuşağa İsmini Verdiren Usta Oyuncu Cüneyt Arkın

Değerli Yeşilçamailesi bu yazımızda sizlere Bir Kuşağa İsmini Verdiren Usta Oyuncu Cüneyt Arkın hakkında bilgiler vereceğiz…

 

Usta Oyuncu Cüneyt Arkın

Fahrettin Cüreklibatur. Asıl adıyla Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937, Karaçay, Odunpazarı, Eskişehir, Türk sinema oyuncusu. Eskişehir’in merkezine bağlı Karaçay köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Kurtuluş Savaşı gazilerinden Hacı Yakup Cüreklibatur’dur. Aslen Nogay’dır. Eskişehir Atatürk Lisesi’nde bitirip, 1955 yılında kazandığı İstanbul Tıp Fakültesinden 1961 yılındamezun olarak eğitim hayatını tamamlamıştır.

Sinema kariyeri Memleketi Eskişehir’de, yedek subay olarak vatani görevini yaparken, Göksel Arsoy’un başrol oyuncusu olarak oynadığı Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri esnasında yönetmen Halit Refiğ’in dikkatinden kaçmadı. Teskereyi aldıktan sonra Adana ve civarında doktorluk yaptı. 1963 yılında Artist dergisinin yarışmasına katılarak birinci oldu. Bu esnada bir süre iş arayan Cüneyt Arkın, 1963’te Halit Refiğ’in teklifiyle sinema oyunculuğuna ilk adımını attı ve 2 yıl içinde en az 30’dan fazla film çevirdi.

AKSİYON FİLMLERİNE GEÇİŞİ

1964 yılında rol aldığı Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın’ın kariyerinde önemli bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini oynadıktan sonra yine Halit Refiğ’in yönlendirmesiyle aksiyon filmlerine yöneldi. Bu dönemde İstanbul’a gelmiş olan Medrano Sirki’nde yaklaşık altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrenmiş olduklarını Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde sinemaya aktararak, Türk sinemasına geçmişte hiç örneği olmayan bir tarz getirdi. Kısa sürede avantür filmlerin en aranan oyuncusu olarak göze batmaya başladı.

COK YÖNLÜ BİR OYUNCU

İlk olarak romantik jön filmlerle başladığı sinema yaşantısını hareketli filmlerle sürdürse de hemen hemen her türlü karakter role de can verdi. Kariyeri boyunca westernden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere kadar değişik türlerde filmlerde rol aldı. Özellikle Maden (1978) ve Vatandaş Rıza (1979) filmleri, Cüneyt Arkın’ın kariyerinde çok özel yerler kaplar. 12 Mart dönemi esnasında, 4. Altın Koza Film Festivali’nde (1972) jürinin ilk oylamasında Baba filmindeki rolüyle Yılmaz Güney’i en iyi erkek oyuncu seçilmesine rağmen daha sonra siyasi baskılarla Yılmaz Güney‘in yerine, ilk oylamada Yaralı Kurt filmindeki başarısıyla ikinci olan Cüneyt Arkın’ı en iyi erkek oyuncu seçti. Cüneyt Arkın bu karara tepki göstererek ödülü reddetti.

DÜNYAYI KURTARAN ADAM

Cüneyt Arkın sinemasına ayrı bir tat getiren, yönetmenliğini Çetin İnanç’ın yapmış olduğu 1982 tarihli Dünyayı Kurtaran Adam zamanla bir kült film haline geldi. 1980’li yıllarda Ölüm Savaşçısı, Kavga, Sürgündeki Adam ve İki Başlı Dev gibi aksiyon filmlerinden sonra, 1990’lı yıllarda da polisiye dizilerde rol almıştır. At binmede ve karatede uzman sporcu unvanına sahip olan Cüneyt Arkın, oyunculuğun yanı sıra televizyon programları sunmuş ve kısa bir süre olsa da gazetelerde sağlık ve spor ile ilgili köşe yazarlığı da yapmıştır. 2009 senesinde omurgasındaki sinir sıkışmasından dolayı hemen hemen üç ay kadar hastanede tedavi olmuştur.

Özel hayatı Cüneyt Arkın ilk olarak 1964 senesinde kendisi gibi doktor olan Güler Mocan ile hayatını birleştirmiştir. 1966 yılında kızları Filiz dünyaya geldi. 1968 yılında boşamış olup bir yıl sonra Betül (Işıl) Cüreklibatur ile hayatını birleştiren Cüneyt Arkın’ın, bu evlilikten de Kaan ve Murat adlarında iki çocuğu dünyaya geldi. Kızı özel bir şirkette genel müdürlük yapan Cüneyt Arkın’ın oğullarından Murat da dizilerde rol almaktadır.

KONFERANSLARI

Kısa bir dönem alkol tedavisi görmüş olan Cüneyt Arkın, alkol, uyuşturucu ve gençliğin çeşitli sorunları konulu sayısız konferanslar vermiş, bunlarla ilgili teşekkür beratları ve onur ödüllerine layık görülmüştür. Siyasi yaşamı Türk milliyetçisi kimliğiyle tanınan Cüneyt Arkın 2002 Genel Seçimlerinde Mesut Yılmaz tarafından Anavatan Partisi’nden Eskişehir milletvekili adayı olması için teklif götürüldü. Sonraki yıllarda ise İşçi Partisi adına düzenlenen ve bir grup bilim adamı, aydın ve sanatçının katıldığı “İşçi Partisi Hükümeti’nde Göreve Hazırız”
kampanyalarına katılarak, bir kez daha siyaset sahnesinde kendini hatırlattı.

Kazandığı ödüller

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödül Sonuç

1963 “1.’lik Ödülü ” 1963 Artist Mecmuası, Artist Yarışması Kazandı

1969 “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”, (İnsanlar Yaşadıkça) ile

1969 Antalya Altın Portakal Film Festivali Kazandı

1972 “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”, (Yaralı Kurt) ile 1972 Adana Altın Koza Film Festivali Kazandı

1976 “En iyi Erkek Oyuncu Ödülü”, (Mağlup Edilemeyenler) ile 1976 Antalya Altın Portakal Film Festivali Kazandı

1999 “Yaşam Boyu Onur Ödülü” 1999 Antalya Altın Portakal Film Festivali Kazandı

2013 “Yaşam Boyu Meslek ve Onur Ödülü” Engelsiz Yaşam Vakfı Kazandı

2013 “Yaşam Boyu Onur Ödülü” 18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri Kazandı

2013 “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” 2013 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Kazandı

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir