Bir Dönemin En İyi Oyuncusu Gülistan Güzey Filmleri – Kimdir – Hayatı

Değerli Yeşilçamailesi, bu yazımızda değerli bir dönemin en iyi oyuncusu Gülistan Güzey kimdir, Gülistan Güzey Filmleri, hayatı, nereli gibi konular hakkında bilgi vereceğiz…

Gülistan Güzey Kimdir – Hayatı – Filmleri

Sinema oyuncumuz Gülistan Güzey 17 Mayıs 1927 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini doğduğu şehir İstanbul’da tamamladı. Lise öğreniminin son yıllarında tiyatroya merak sardı ve Şehir Tiyatroları’nda görünmeye başladı. Tiyatroya yeni adım atan her oyuncu gibi ilk olarak çocuk piyeslerinde yer aldı. Daha sonraları ise Atinalı Timon, Kral Lear, Üçüncü Selim, Hile ve Sevgi isimli oyunlarda sahne aldı. 16 yaşında tiyatro hayatına giren ve başarılı tiplemelerle tanınan Güzey’in sinema oyunculuğuna adımı da bu dönemde oldu. 1943 senesinde yapımı tamamlanan yönetmenliğini Faruk Kenç’in üstlendiği ve Suavi Tedü, Handan Adalı, Halit Akçatepe gibi oyuncuların yer aldığı Dertli Pınar isimli filmde rol alarak sinema hayatına giriş yaptı. İlk filminde dikkatleri üzerine çeken Güzey’in başrol oyunculuk teklifi alması uzun sürmedi. 1944 senesinde yönetmenliğini Talat Artemel’in üstlendiği, başrolleri Suavi Tedü, Şaziye Moral gibi isimlerle paylaştığı Hürriyet Apartmanı isimli filmle Türk Sinemasına ismini yazdırdı.

Sinema oyuncusu Gülistan Güzey

Gülistan Güzey Filmleri

1950’li yıllarda sinema filmlerinin aranan ismi durumuna geldi. 1951 senesinde Allahaısmarladık isimli filmde yine Suavi Tedü ile başrol oynadı. 1952 yılında ünlü oyuncu Ayhan Işık’la beraber Kanun Namına isimli filmde rol alan sanatçı, Ayten karakterini canlandırdı. 1955 yılında yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın üstlendiği Kadın Severse Filminde rol aldı. 1959 yılında ise Kenan Artun, Pervin Par ve Göksel Arsoy gibi oyuncuların yer aldığı Ömrüm Böyle Geçti filminde başrol aldı. 1963 senesinde sinemadan uzaklaşan Güzey, bu dönemde tiyatroya geri döndü. 1968 senesinde Paydos isimli filmde rol alarak sinemaya tekrar dönüş yaptı. Lakin başrollerin aranan ismi olduğu bu yıllarda sinemadan uzaklaşıp tiyatroya yönelmesi sinema da sonraki donemler yardımcı oyunculuğa kadar getirdi. 1970 yılında Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, 1971 yılında Unutulan Kadın ve 1973 yılında Acı Hayat isimli filmlerde yardımcı oyuncu olarak görev aldı. 1974 yılında sinemayı tamamen bıraktı ve dizilerde rol aldı. 1976 yılında Şıpsevdi, 1980 yılında ise Parkta Bir Sonbahar Günüydü isimli dizilerde rol aldı. 6 Mart 1987 tarihinde yakalandığı akciğer kanserine yenik düştü ve hayatını kaybetti.

Kaynakça: sinematurk.com – tsa.org.tr – ımdb.com

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir