Belgin Doruk Kimdir ve Nerelidir? Neden Öldü ?

Belgin Doruk

BELGİN DORUK KİMDİR?

‘Küçük Hanımefendi’ ismiyle Türk sinemasına taht kurmuş güzel oyuncu Belgin Doruk,28 haziran 1936’da Ankara’da dünyaya geldi. Sonraki yıllarda ailesi ile birlikte Ankara’dan İstanbul’a yerleşti.1952’de ortaokul son sınıftayken Yıldız dergisi ve İstanbul Film’in ortaklaşa açtığı bir yarışmaya katılan Doruk, erkeklerde birinciliği Ayhan Işık ve Mahir Özerdem’in seçildiği yarışmayı bayanlarda birinci olarak tamamladı.

Yarışmada elde ettiği birincilik onu Yeşilçam filmlerine adım atmasını sağladı.

Sanatçının İlk filmi Ayhan Işıkla oynadığı ‘Çakırcalı’nın Definesi’ yine bu dönemde çekildi .Filmin yönetmeni Enver Paşa’nın yeğeni olan Faruk Kenç ile yaptı.(1954-1958)

Kendisinden 26 yaş büyük olan Faruk Kenç ile evliliği 4 yıl sürdü ve Gül adında bir kızı oldu.

İlginç bir tesadüf ilk filmini çektikleri Aydın yakınlarındaki Çakmak Çiftliği, ikinci evliliğini yaptığı yapımcı Özdemir Birsel’indi.

Türk sinemasında oyunculuğuyla, güzelliğiyle ve yanağındaki gamzesiyle yediden yetmişe herkesi büyüleyen bir sanatçı oldu. Ünlü oyuncunun yanağındaki gamzesi ile ilgili ilginç bir anısı vardı … “Annem bana hamileyken Ankara’da Gazi Çiftliği’ndeymiş. Benim gamzeli olmamı istediği için de bol bol ayva yemiş. Gerçekten de gamzeli doğdum. Tesadüf işte… Ama annem bunun tesadüf olmadığını söylerdi hep.”

1953 yılında yapılar Türkiye Güzellik Yarışmasında ikinci oldu. Türk sinema dünyasında bir döneminde en çok film çeviren ve en beğenilen oyuncu oldu. Birçok filmde Zeki Müren’le başrol oynadı.

1959’da ‘Kırık Plak’

1961’de ‘Hep O Şarkı’

1962’de ‘Bahçevan’

1963’de ‘İstanbul Kaldırımları’

1964’de ‘Hayat Bazen Tatlıdır’

KÜÇÜK HANIM BELGİN DORUK

Ayhan Işık’la birlikte oynadıkları ‘Küçük Hanım’ serisi çok tutuldu ve iyi bir ikili oluşturdular.

Çoğunlukla duygusal güldürülerin değişmez oyuncusu olan DORUK, 1964 yılında ‘Duvarların Ötesi’ adlı filmde Tanju Gürsu ile başrolü paylaştı.

1970’lerde O’da sahne denemesi yapmış ,ama 1971 yılında dönemin ünlü gazinosu Çakıl’da sahneye çıkmaya hazırlanan Doruk, genel provada söyleyeceği şarkıları unutunca bu hayalini gerçekleştiremedi.

Değişen sinemayla birlikte 1970’lerde önce starlığını, sonra aşırı kiloları sebebiyle sağlığını kaybetti. İçine düştüğü yalnızlık ve ekonomik kriz onu etkiledi. 1975’ten sonra sinemadan ayrıldı.

Bu dönemde zayıflamak için kullandığı anfetaminli ilaçlar yüzünden sinir sistemi altüst olan sanatçı, daha fazla kilo almaya başladı. Şişli’deki Fransız Lape Psikiyatri Hastanesi’nde deli muamelesi görüp zincirlere vuruldu, evine icra gelip eski kocasının eski koltuklarına muhtaç oldu.

Bir kutu hapı yutarak intihara kalkıştı.

Türk sinemasının ‘Küçük hanımefendisi’ Belgin Doruk, sağlığı bozulup aşırı kilolanınca, “Hayranlarım beni hep filmlerdeki gibi hatırlasın” diyerek inzivaya çekildi. Ölene kadar da kimseye görünmedi.

26 Mart 1995’de kalp yetmezliği sonunda İstanbul’da yaşama gözlerini yumdu.

Evlilikleri :

1.Faruk Kenç (1954-1958) (1956’da Gül adında bir kızı oldu )

2.Özdemir Birsel (1961-1995) ( 1967’de Aydın adında bir oğlu oldu.)

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir