“Aniden Kendimi Türk Sinemasında Buldum” Malatyalı Mehmet Yağmur

Değerli Yeşilçamailesi bu yazımızda sizlere “Aniden Kendimi Türk Sinemasında Buldum” Malatyalı Mehmet Yağmur hakkında bilgiler vereceğiz…

Malatyalı Mehmet Yağmur Kimdir?

İşportacılik yaparken İstanbul’a  kaçtığı trenle hayatı değişen  ve Türk sinemasıyla tanışan Malatyalı Mehmet Yağmur, 120 civarı filmde oynadı .Çoğu filmde kötü adam rolünü üstlendi.Oyuncumuz “Türk sinemasında kötü adam olmak her adamın kârı değil. 1970 senesinde bize 100 lira günlük veriyorlardı ki çok büyük paraydı. Hergün ortalama 3 filmde kötü adam karakterinde oynuyorduk. 30 küsürden fazla kötü adam kadromuz vardı, her filmde hemen hemen bunlar oynuyordu” dedi.

1959 senesinde daha çok genç yaşındayken (17)Malatya’dan bindiği trenle İstanbul’a kaçan oyuncumuz, Kapalıçarşıda defter,kalem satarken zabıtalarla kavga etti ve çabucak kaçtı.Alelacele ve habersizce Yeşilçam Sokağına giren Yağmur, şans eseri biriyle tanışır ve bu kişi onu setlerle tanışmasına vesile olur.İlk setlerde ışıkçı olarak başlayan oyuncumuz daha sonra set amirliğine kadar yükseldi.
1970 senesinde “Bin Yıllık Yol” isimli film çekimi için yönetmen Yılmaz Duru ile Antalya’da bulunan Yağmur, kamera arkasında görev alıyordu.Film setine bir oyuncunun gelmemesi sebebiyle, Yönetmenin “Mehmet seni oynatalım” sözüyle sinema hayatındaki ilk rolünü bu film ile almış oldu .”Bin Yıllık Yol” isimli film oyuncumuzun kariyerindeki ilk filmi olmuştur.

Malatyalı Mehmet Yağmur

TESADÜF OLAY

Bir anda tesadüf gelişen bir olay ile set arkasından kamera karşısına geçti.İlk filminde ‘kötü adam’ karakterini başarılı bir şekilde canlandıran Yağmur , bir çok filmde yine kötü adam rollerini canlandırdı.Seneler sonra Malatya’ya geri dönen oyuncumuz , yaşadıklarını şöyle dile getirdi:

Kamera arkasından kamera önüne, ‘kötü adam’ olarak adım atan, çoğu kötü adam olmak üzere değişik karakterleri de  oynayan ve yıllar sonra Malatya’ya dönen Yağmur, o başlangıcı şöyle anlattı:
“65-70 lira yevmiye ile filmlerde kavgacı olarak görev aldım. 1973 senesinde Mehmet Yağmur oldum.Bir çok degerli yönetmen Osman Fahir Seden, Natuk Baytan, Remzi Jöntürk, Yılmaz Atadeniz beni gerçekten cok sevdiler, oynattılar lakin biz yerimizi bilemedik. Adımın yer aldığı 110 filmde rol aldım. O dönem bizden hariç kötü adam yoktu.Daha doğrusu Erol (Taş) ağabey, ben, Bilal İnci, Turgut (Özatay) ağabey, Hayati Hamzaoğlu, Kenan Pars vardı.İsportacilik ve Hamallıkla artist oldum.”

Malatyalı Mehmet Yağmur

“HERKES KÖTÜ ADAM OLAMAZ”

Günlük ortalama  2-3 filmde kötü adam karakterini canlandırdığını söylerek şu sözleri ekledi:

“Türk sinemasında kötü adam karakterini canlandirmak her adamın kârı değil. Her adamın işi de değil. Herkes kötü adam da olamaz çünkü yapılan işte alımı, bilgisi, kabiliyeti olacak. Yumruğu yedin,tokadı yedin, yere nasıl düşeceksin? ‘Takla at, yuvarlan’ diyor, yanlış bir hareket veya bilinçsizce düştüğünde kolunu kırarsın. Bu olanları  bilmezsen kavgacı olamazsın. 1970 yılında bize 100 lira günlük  veriyorlardı ki çok büyük paraydı.Ortalama günde 3 filmde kötü adam karakterinde oynuyorduk. 30 küsür kötü adam kadromuz vardı, genelde çoğu filmde bu kişiler oynuyordu. Kapalı çarşıda kalem, defter satarken aniden kendimi Yeşilçam Sokağı’nda buldum.Sinemada ilk ışıkçılıkta çalıştım lakin gözüm karaydı. Atla atla, düş düş, vur vur, kır kır, hiç korku yoktu. Kavganın 7’den 70’e her bir şeyini biliyorduk. Nasıl vurursun, nasıl düşersin bunu bilemezsen olmaz, çekemezler. Onun için bir kabiliyetimiz vardı. Oraya da sahip çıkabildigimiz kadar koruduk.”

“FİLMDE DAYAK YEDİM”

Filmlerde dönem dönem şansız anlarda geçirdiğini söyleyen Yağmur, “Gerçekten dayak yediğim filmde oldu. Yılmaz Köksal kazara ayağının kayması sonucu gözümün tam altına bir yumruk attı, ‘gözüm çıktı’ sandım. Malkoçoğlu filmin çekimlerinde ölümden kıl payı döndük. Bir Köprüden bizi aşağıya doğru atma sahnesi vardı. Camoka vuruyor, usta oyuncu Cüneyt Arkın’ı ve bizi suya atıyor, hemde Dalaman çayına. Meşhur Dalaman çayını hepimiz biliriz, derinliği yarım metre, dibi de betondu. 15-20 metre civarı yükseklikten aşağıya düştük. Güvenlik  için takılan İp koptu, patır patır düştük ve çok şükür canlı çıktık. Filmlerde o kadar işimiz serttki şuan ki aklım olsa birinde bile oynamazdım, resmen canınla dövüşüyorsun” sözlerini söyledi.

MEHMET YAĞMUR ÖLDÜ MÜ?

Değerli oyuncumuz Koronavirüs salgınına yakalanarak 04.10.2020 tarihinde 78 yaşında hayata gözlerini yumdu…

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir