Altan Erkekli Kimdir? İşte Altan Erkekli Filmleri

Türk sinema ve tiyatro oyuncusu Altan Erkekli Kimdir? Altan Erkekli hakkında bilmedikleriniz. Seslendirme sanatçısı Altan Erkekli Kimdir?

Asıl ismi Reşit Altan Erkekli’dir. 18 Ocak 1955 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Albay bir babanın ikinci çocuğu olan Erkekli, babasının görevi sebebiyle çocukluk yıllarını farklı şehirlerde geçirdi. İlk ve Orta öğrenimini Diyarbakır’da yatılı olarak sürdürdü. 1989 senesinde babası Burhanettin Erkekli hayatını kaybetti. Lise öğrenimini eski ismiyle Kadıköy Maarif Koleji şimdiki adı Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi tiyatro bölümünü kazandı. Üniversite hayatında tiyatro sahnelerinin tozunu attıran Altan Erkekli o dönem canlandırdığı başarılı tiplemelerle adından söz ettirdi. Ankara Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1982 yılında başrollerini İlyas Salman ve Şener Şen’in paylaştığı, Türk sinemasının önemli yapıtlarından biri olan Dolap Beygiri adlı filmde rol alarak sinemaya giriş yaptı. Daha sonra ‘’Vizontele’’, ‘’Adanalı’’, ‘’Sınav’’ ve ‘’Bir Demet Tiyatro’’ gibi önemli eserlerde karakterlere can verdi. Sinema ve dizi oyunculuğunun haricinde seslendirmelerde de bulunmuştur. 50’yi aşkın dizi ve filmde rol aldı. 1997 senesinde TEB (Tiyatro Eleştirmenleri Birliği) tarafından organize edilen törende Yılın Tiyatro Ödülü’ne ‘’İnadına Yaşamak’’ isimli oyunla elde etti. 2001 senesinde düzenlenen 38. Antalya film şenliğinde Vizontele isimli filmdeki başarılı oyunculuğuyla En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü. Yine 2009 senesinde organize edilen 2.Yeşilçam Ödülleri festivalinde O.. Çocukları isimli filmle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Rol Aldığı Bazı Film ve Diziler

Dolap Beygiri (1982)
Mavi Sürgün (1993)
Bir Demet Tiyatro (1995)
Vizontele (2000)
Organize İşler (2005)
Adanalı (2009-2010)
Aşk Tesadüfleri Sever (2011)
Yalan Dünya (2011-2014)
Madımak: Carina’nın Günlüğü (2014)
Sarıkamış Çocukları (2015)
Yıldızlar da Kayar (2016)
Hangimiz Sevmedik (2016)
Müslüm (2018)
Dengi Dengine (2019)
Çiçero (2019)

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir