Hulusi Kentmen

20 Ocak 1912 – 20 Aralık 1993 Saygıyla Anıyoruz…

Değerli Yeşilçamailesi bu yazımızda sizlere 20 Ocak 1912 – 20 Aralık 1993 Saygıyla Anıyoruz… Sevilen oyuncumuz Hulusi Kentmen anısına hayatına dair bilgiler paylaşacağız.

Türk sinemasının unutulmaz oyuncusu Hulusi Kentmen vefatının 25.senesinde özlemle anılıyor.
Pala bıyıkları ve babacan yapısıyla Türk halkının gönlünü kazanan oyuncumuz, çektiği filmlerdeki tiplediği başarılı karakterlerle Türk sinemasının unutulmazları arasına girdi.
Yeşilçam’ın Tatlı babasının hayatına ilişkin bilgiler…

20 Ocak 1912 tarihinde, o yıllar Bulgaristan Krallığı’nda olan Tırnova kentinde dünyaya gelmiştir.Ailesi ile birlikte daha sonra Türkiye’ye göç eden sanatçımız , çocukluk yıllarını İzmit Körfez’de geçirmiştir.Egitim hayatını, Deniz Astsubay Okulu’nda tamamladı ve Deniz Kuvvetleri’nde görevini yaptı.Bir süre kara görevinde de bulunan sanatçımız , askerliğine devam ettiği dönemde ilk kez “Hisse-i Şayia” oyunu ile sahne hayatında yer aldı.

Hulusi Kentmen

KAMERA KARŞISINA 1942 YILINDA GEÇTİ

1938 yılında Refika Hanım ile dünya evine girdi.Volkan adında bir oğlu oldu.İlerleyen zamanda iki torun sahibi bir dede oldu.
Emekliliğini sonrasında kendini sinema ve sahnelere adayan oyuncumuz ,Şehir Tiyatroları ve halkevlerinde sahne almaya başladı.
1942 yılında “Sürtük” filmi ile ilk kez kamera karşısına geçti.Daha sonra “Senede Bir Gün” filmindeki başarılı rolü ile adından söz ettirdi.

Bu filmleri aşağıdaki filmler takip etti:
1948 yılında “İstiklal Madalyası”
1949 yılında “Şehitler Kalesi”
1950 Yılında “Estergon Kalesi” ve “Zulfikar’ın Gölgesinde”
1951 yılında “Barbaros Hayrettin Paşa”

ROL ALDIĞI FİLM SAYİSİ 500’E YAKINDI

Kendi ismini taşıyan tiyatro topluluğu kurdu ve turneler düzenledi.46 yıllık sinemaya hayatına 450’yi aşkın film sığdırdı.Bir çok filminde seslendirmelerini Kemal Ergüvenç ve Rıza Tüzün yaptı.

Oyuncumuz kariyeri süresince Yeşilçam’ın efsane isimleri ile birlikte kamera karşısına geçti.Komiser ,hakim ve fabrikatör karakterlerinin vazgeçilmezi haline geldi.

Bir röportajında, iyi bir sinema filminin iyi bir senaryodan olacagini söyleyen Kentmen, filmlerinde hem komediye hemde drama uyum sağladığını , tipi yüzünden kötü rollerde oynayamadığını söyledi.

KEMAN SANATÇISI VE FOTOĞRAFÇIYDI

Yeşilçam filmlerindeki başarılı oyunculuğuyla Türk halkının gönlünü kazanan sanatçımız , “Yorgun Savaşçı” ve “Acımak” dizilerinde de oynadı.Sinema hayatının dışında keman sanatçısı olan ve fotoğrafçılık ile yakından ilgilenen sanatçımız 20 Aralık 1993 tarihinde böbrek yetmezliği yüzünden hayatını kaybetti ve Karacaahmet Mezarlığı’na gömüldü.

ROL ALDIĞI BAZI FİLMLER

“Paranın gücü”, “Donanmanın Gülü”, “Şabancık”, “Taşı Toprağı Altın Şehir”, “Ah Bu Ne Dünya”, “Meraklı Köfteci”, “Ah Bu Gençlik”, “Minik Cadı”, “Ateş Böceği”, “Ah Nerede”, “Üçkağıtçılar”, “Baba Bizi Eversene”, “Kara Murat Ölüm Emri”,”Çanakkale Aslanları”, “Kendini Arayan Adam”, “Gönül Avcısı”, “Sevimli Haydut”, “Vatan Uğruna”, “Meçhul Kahramanlar”, “Efelerin Efesi”, “İstiklal Madalyası”Yumurcak”, “Uyanık Kardeşler”, “Yalancı Yarim”, “Vurgun”, “Keloğlan ile Cankız”, “Öksüzler”, “Sev Kardeşim”, “Yumurcağın Tatlı Rüyaları”, “Ali Baba Kırk Haramiler”, “Sezercik Yavrum Benim”, “Ayşecik Yuvanın Bekçileri”, “Bir Katil Sevdim”, “Denizciler Geliyor”, “Sevgili Öğretmenim”, “Şoförün Kızı”, “Çanakkale Aslanları”

Sosyal Medya hesaplarımız üzerinde bizleri takip ederek Yeşilçam'a dair tüm Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Yeşilçam’a transfer olan yabancı oyuncular

Yeşilçam’a Transfer Olan Yabancı Oyuncular

Yeşilçam Türk sinemasının önemli bir dönemini kapsamaktadır. Yerelliği ile gönüllerde taht kurmuş Yeşilçam filmleri izleyenlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir